USPIT BiH
  • Aktivnosti
  • Ciljevi i djelatnosti
  • Organizacija
  • Članstvo
  • Blog
  • Kontakt

Kad Valentinovo b(v)oli


Kad Valentinovo b(v)oli

 U susret Danu zaljubljenih

 

  Valentinovo kao američki praznik sve češće ima negativan predznak zbog svog komercijalizma. Dan zaljubljenih kao praznik se slavi i na našim balkanskim prostorima a zabilježeno je i slavljenje anti-valentinovog praznika kao bunta protiv nametnutih društvenih očekivanja „da se bude u vezi“ i da od toga sreća ovisi. Ipak od svega možemo za sebe i 

za partnera, ako smo u vezi, napraviti nešto lijepo pa i na ovaj dan.

 

  Kažu da je najbolji poklon koji možete dati svom partneru  lijepa i ispunjavajuća veza koja se njeguje svaki dan. Svakako se preporučuje da u razgovoru sa partnerom provjerite očekivanja za taj dan i čemu bi se obradovao/la. Otvorena i jasna komunikacija i zanimanje za potrebe partnera čine temelj dobrog odnosa. 

  Na ovaj dan se i osobe koje su same mogu ohrabriti i izjaviti svoju naklonost ili ljubav. Ili pak napraviti sebi neki ugođaj i vizuelizirati željeni odnos ako je to jedan od ciljeva kojim se teži.

 

Za parove koji prolaze period sa manje/više teškoća tu je lista za provjeru da li vam je potrebna stručna pomoć:

1.     Da li nakon svađe uspijete popraviti svoju vezu  na obostrano zadovoljstvo ili zona konflikta ostaje nerazriješena?

2.     Da li posvećujete vrijeme pričajući tome kako ste proveli dan?

3.     Da li se osjećate sigurnim da budete ranjivi u razgovoru ? Imate li „ranjive“ razgovore?

4.     Da li imate zajednički san ili viziju vaše veze? Kada ste pričali zadnji put o ovome?

5.     Da li ste zadovoljni nivoom intimnosti u vašoj vezi?

6.     Da li se ljubite ili grlite prilikom pozdravljanja? 

7.     Da li se i koliko često smijete zajedno?

8.     Da li vam je partner oslonac kada ste uznemireni, pod stresom ili u potrebi za utjehom?

9.     Da li se možete osloniti na partnera da će biti uz vas kad mu trebate?

10.  Da li osjećate da imate više pozitivnih nego negativnih interakcija? 

 

Ako imate više odgovora pod NE, možda je vrijeme da zatražite pomoć psihoterapeuta. Listu sa imenima možete pronaći na našoj stranici.

 

Njegujte sebe i osobe koje su vam drage i kojima ste okruženi svaki dan!

 



Pripremila:

Emina Kadić

Sistemski porodični psihoterapeut

 

Gdje se nalazimo

Gornja Jošanica II 38
71320 Vogošća, BiH

USPIT Na Internetu

USPIT BiH

Promocija sistemske psihoterapije i savjetodavnog rada u BiH kao terapijskog modela. Obuhvata rad sa osobom, partnerima i porodicom.

Copyright © USPIT BiH

Organizacija edukativnih radionica


Edukativne Radionice

USPIT se bavi aktivnom promocijom porodične prakse u primjenjenom radu kroz organizaciju specijaliziranih radionica i edukativnih programa.

Edukacije imaju za cilj unaprijediti razumjevanja i prepoznati funkciju koje disfunkcionalno ponašanje ima bilo u školskom, porodičnom ili društvenom kontekstu. Proširiti perspektivu u primjenjenom radu i dobiti osnovne smjernice za pomjeranje fokusa sa intrapsihičkih procesa pojedinca na odnose između članova relacionog sistema tog pojedinca.

Radionice i edukativni programi su posebno osmišljeni za unaprijeđenje savjetodavnog ili psihoterapijskog rada.

 

Sprovođenje projekata u cilju promocije porodične terapije u BiH


promocija

USPIT učestvuje i kreira projekte sa ciljem unaprijeđenja metalnog zdravlja i opće kvalitete života svih članova prorodice kroz promociju, zagovaranje i impementiranje relevatnih aktivnosti.

Promocija mentalnog zdravlja je moguća sa čak manjim proporcijama finansija, krovni pojam koji obuhvata različite strategije s ciljem pozitivnog učinka na blagostanje mentalnog zdravlja u cjelini. Razvoj osobnih vještina i resursa, te poboljšanje u društveno-ekonomskom okruženju su dio strategija koje se koriste. Promocija mentalnog zdravlja uključuje i blisku saradnju sa vladinim sektorom, različite nevladine organizacije ili udruženja građana.

Fokus je na radnoj identifikaciji i intervenciji a u cilju unaprijeđenja mentalnog zdravlja kroz prevenciju određenih mentalnih poremećaja u periodu djetinstva s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja u starosti.

Volonterske aktivnosti


Volontiranje

USPIT promovira i realizuje volonterske aktivnosti u skladu sa godišnjim progamom rada uključujući obučene savjetnike i psihoterapeute.

Volontiranje podrazumijeva neprofitne i neplaćene aktivnosti kojoma članovi USPIT-a doprinose dobrobiti svoje zajednice ili cijelog društva. Ova aktivnost se javlja u raznim oblicima, od rada sa pojedincima, institucijama, nevladinim organizacijama ili pružanjem volonterskih psihoterapijskih usluga.

Profesionalni Razvoj


Profesionalni Razvoj

USPIT aktivno radi na unaprijeđenju kvalitete usluga u oblasti porodične psihoterapije kroz sprovođenje aktivnosti potrebnih za kontinuriani profesionalni razvoj svojih članova.

Psihoterapija je visoko-etična profesija koja zahtjeva stalno učenje i razvoj. Dobar psihoterapeut njeguje svježi početnički um i sebe jer zna da je on "instrument" kojim radi. U beskrajnom prostoru ljudske psihe učenje je proces koji se nikad ne završava. Kao u svim profesijama koje se bave ljudskim zdravljem i razvojem, profesionalnu zrelost dosežete nakon niza godina iskustva i rada s brojnim različitim klijentima. Radi toga dobri terapeuti stalno rade na sebi i razvijaju se. To je definicija zdravog života - neprekidan proces svjesnosti i razvoja.

BLOG


BLOG

Članovi redovno pišu o važnim temama iz oblasti porodično sistemske prakse i terapije.

Za više pročitajte zadnje članke naših članova:

  • Armina Čerkić: Psihoterapija Čerkić BLOG

Stručne Publikacije


Stručne Publikacije

Promocija porodične sistemske prakse uključuje i aktivno sudjelovanje u istraživačkim projetkima i objavljivanje stručnih publikacija od strane naših članova.