USPIT se bavi aktivnom promocijom porodične prakse u primjenjenom radu kroz organizaciju specijaliziranih radionica i edukativnih programa.
Edukacije imaju za cilj unaprijediti razumjevanja i prepoznati funkciju koje disfunkcionalno ponašanje ima bilo u školskom, porodičnom ili društvenom kontekstu. Proširiti perspektivu u primjenjenom radu i dobiti osnovne smjernice za pomjeranje fokusa sa intrapsihičkih procesa pojedinca na odnose između članova relacionog sistema tog pojedinca.
Radionice i edukativni programi su posebno osmišljeni za unaprijeđenje savjetodavnog ili psihoterapijskog rada.
Sprovođenje projekata u cilju promocije porodične terapije u BiH
USPIT učestvuje i kreira projekte sa ciljem unaprijeđenja metalnog zdravlja i opće kvalitete života svih članova prorodice kroz promociju, zagovaranje i impementiranje relevatnih aktivnosti.
Promocija mentalnog zdravlja je moguća sa čak manjim proporcijama finansija, krovni pojam koji obuhvata različite strategije s ciljem pozitivnog učinka na blagostanje mentalnog zdravlja u cjelini. Razvoj osobnih vještina i resursa, te poboljšanje u društveno-ekonomskom okruženju su dio strategija koje se koriste. Promocija mentalnog zdravlja uključuje i blisku saradnju sa vladinim sektorom, različite nevladine organizacije ili udruženja građana.
Fokus je na radnoj identifikaciji i intervenciji a u cilju unaprijeđenja mentalnog zdravlja kroz prevenciju određenih mentalnih poremećaja u periodu djetinstva s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja u starosti.
Volonterske aktivnosti
USPIT promovira i realizuje volonterske aktivnosti u skladu sa godišnjim progamom rada uključujući obučene savjetnike i psihoterapeute.
Volontiranje podrazumijeva neprofitne i neplaćene aktivnosti kojoma članovi USPIT-a doprinose dobrobiti svoje zajednice ili cijelog društva. Ova aktivnost se javlja u raznim oblicima, od rada sa pojedincima, institucijama, nevladinim organizacijama ili pružanjem volonterskih psihoterapijskih usluga.
Profesionalni Razvoj
USPIT aktivno radi na unaprijeđenju kvalitete usluga u oblasti porodične psihoterapije kroz sprovođenje aktivnosti potrebnih za kontinuriani profesionalni razvoj svojih članova.
Psihoterapija je visoko-etična profesija koja zahtjeva stalno učenje i razvoj. Dobar psihoterapeut njeguje svježi početnički um i sebe jer zna da je on "instrument" kojim radi. U beskrajnom prostoru ljudske psihe učenje je proces koji se nikad ne završava. Kao u svim profesijama koje se bave ljudskim zdravljem i razvojem, profesionalnu zrelost dosežete nakon niza godina iskustva i rada s brojnim različitim klijentima. Radi toga dobri terapeuti stalno rade na sebi i razvijaju se. To je definicija zdravog života - neprekidan proces svjesnosti i razvoja.
BLOG
Članovi redovno pišu o važnim temama iz oblasti porodično sistemske prakse i terapije.
Promocija porodične sistemske prakse uključuje i aktivno sudjelovanje u istraživačkim projetkima i objavljivanje stručnih publikacija od strane naših članova.